TİGAD’dan İç Anadolu Belediyeler Birliği’ne ziyaret

0
108

TİGAD Genel Başkanı Okan Geçgel, İç Anadolu Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Salim Çoruk’u makamında ziyaret etti.
Ziyarette açıklama yapan Salim Çoruk, bölgesel birlikler içinde en çok üyeye sahip birlik olduklarını ifade ederek, “İki yüze yakın üyemiz var. Her siyasi partiden üyeye sahibiz. Türkiye’nin özlem duyduğu tablo şu anda burada. Türkiye’nin her coğrafyasından belediyeler üyemiz.” dedi. “Birliğimizin bütçesi, üye belediyelerin yıllık kesin gelir bütçesinin binde 1,5’ini İller Bankası üzerindeki payını alıyoruz.” diyen Çoruk, şöyle devam etti: “Bunların tamamını belediyelerimize paylaştırıyoruz. Özellikle küçük ve orta ölçekli belediyelerimize cansuyu misali katkı sunuyoruz. Çöp konteyneri, bank, park oyuncakları gibi katkılarda bulunuyoruz. Büyük belediyelerimizden alarak küçük belediyelerimize veriyoruz. Ayrıca, eğitim desteklerimiz var.”
“İlk defa uçağa binen başkanlarımız var”
Belediye başkanları ile birlikte 40’a yakın ülkeye gittiklerini anlatan Salim Çoruk, “Hayatta ilk defa uçağa binen, ilk defa yurt dışına giden belediye başkanlarımız oldu. Gezilerimiz tamamen teknik bir geziydi. Yurt dışındaki belediyelerin çalışmalarını, planlamaları yerinde görüyorlar. Önümüzdeki dönemde Kıbrıs ve İngiltere’ye gideceğiz. Başkanlarımıza yerinde eğitimler veriyoruz.” ifadelerini kullandı.
“İBB Başkanı ile belde belediye başkanının ek göstergesi aynı”
Çoruk, belediye başkanlarının özlük hakları gibi bazı sorunları olduğuna dikkat çekerek, bu sorunları kulislerde ve parlamentoda dile getirdiklerini söyledi. Çoruk, özellikle özlük hakları ile ilgili yaşanan sorunu şu örneklerle dile getirdi: “Emeklilik ile ilgili örnekler vereyim: Örneğin; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ek göstergesi 4600. Aynı şekilde bir belde belediye başkanımızın ek göstergesi de aynı. Yani İBB Başkanı ile 2 bin nüfuslu beldenin belediye başkanı emekli olduğunda ikisi de aynı maaşı alıyor. Şu anda yapı bu. Aynı şekilde İBB Başkanının atadığı genel sekreterin ya da genel müdürün ek göstergesi 6400. Bu konuda yasa çıkması için biz ciddi bir çalışma yaptık. Bütün siyasi partiler sıcak baktı. Cumhurbaşkanımıza da dosya olarak verdik. Önümüzdeki günlerde yasalaşacağını umut ediyoruz.”
“Küçük belediyelerin teknik kadro sıkıntısı var”
Küçük ve orta ölçekli belediyelerimizde teknik eleman sıkıntısı yaşandığını da kaydederek, “Mühendis, mimar, şehir plancısı gibi kadrolar yok. Biz bu belediyelere teknik destek de veriyoruz. Özellikle Yenimahalle Belediyemizin müthiş bir teknik kadro havuzu var. Bu belediyelerden gelen taleplere bu havuzdan karşılanmasını sağlıyoruz. Projelerde destek veriyoruz. Hatta küçük de olsa projelere maddi katkı da sunuyoruz.” ifadelerini kullandı. TİGAD’ın çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirten Çoruk, “Sizi aileden görüyoruz.” diyerek, sözlerini tamamladı.